pro ispaniyu

Офіційна назва – Королівство Іспанія.

Державний устрій. Іспанія – конституційна монархія. Глава держави – король, однак реально виконавча влада належить прем'єр-міністру, який очолює уряд. Законодавчу владу здійснюють Генеральні кортеси – парламент, який складається із Сенату і Конгресу депутатів.

Географічне розташування. Іспанія – південноє-вропейська країна. Вона займає п'ять-шостих Піренейського півострова, Балеарські та Пітіузькі острови у Середземному морі та Канарські острови в Атлантичному океані. Піренейські гори майже «ізолюють» Іспанію від інших європейських країн, крім Португалії, що займає західну частину півострова. Іспанію омиває Середземне море і Атлантичний океан. На суходолі Іспанія межує з Португалією на заході (спільний кордон – 1214 км), з Францією – з'єднують гребені Піренейських гір (623 км), з Андоррою (63,7 км), з Гібралтаром (1,2 км), з Марокко (м. Сеута – 6,3 км, м. Мелілья – 9,6 км). Площа території – 504 782 кв. км, (50 місце у світі).

Адміністративний поділ – поділяється на 17 автономних областей: Андалузія, Арагон, Астурія, Балеарські острови, Країна Басків, Канарські острови, Кантабрія, Кастилья і Леон, Кастилья-Ла-Манча, Каталонія, Естремадура, Галісія, Мадрид, Мурсія, Наварра, Ріоха, Валенсія, що поєднують 50 провінцій, Мелілья та Сеута – міста на території Марроко, які належать Іспанії.

Кількість населення – проживає близько 40 млн осіб (приблизно 10 млн у містах), середня густота населення – близько 80 осіб на 1 кв. км.

Столиця – Мадрид (2,905 млн жителів). Інші великі міста: Барселона (1,497 млн жителів), Валенсія (741,9 тис.), Севілья (704,5 тис.), Сарагоса (607 тис.), Малага (539,3 тис.).

Державна мова – іспанська.

Релігія – римо-католицька.

Державне свято – 12 жовтня – День іспанської нації.

Державний прапор – складається з червоної, жовтої і червоної горизонтальних смуг із гербом посередині. Символічне значення кольорів цього прапора легенда пов'язує з його походженням. Відповідно до переказу один із королів Арагону побажав мати свій прапор. Оглядаючи різні проекти прапорів, він зупинився на одному з гладким золотим полем. Потім монарх велів подати келих свіжої крові тварин і, зануривши у нього два пальці, провів ними по жовтому полотнищу, так з'явилися дві червоні смуги. Після встановлення 1938 року режиму Франко прапор Арагону став прапором усієї Іспанії.

Державний герб – включає герби земель, що належали Короні. У центрі овального щита розміщений древній герб Королівства Кастилії і Леона: у першій та четвертій чвертях – золотий трибаштовий замок із блакитними вікнами та воротами на червоному тлі, в другій і третій – пурпуровий (червоний) лев на срібному полі, коронований золотою короною. Знизу між третьою і четвертою чвертями розташований герб Гранадської провінції: золотий гранат із червоною серцевиною і зеленими стеблом та листям на срібному тлі.

Державний гімн Іспанії – «Марш гренадерів», або «Королівський марш». Уперше він прозвучав 1910 року. Відтоді його постійно виконували до квітня 1931 року, коли в Іспанії скинули монархію. Короля Альфонса ХIII вигнали, а партитуру «Королівського маршу» відправили до архіву. Але 17 липня 1942 року Франко підписав декрет, відповідно до якого «Королівський марш» знову став національним гімном країни.

Грошова одиниця Іспанії - євро.

Членство у міжнародних організаціях – СОТ, МБРР, ОБСЄ, МВФ, НАТО, ООН, МФЧХ, ОЕСР, РЄ, ЄКА, ЄМС, ЄС.

Домен – .es.