vidkruttya biznesu v ispanii

Реєстрація фірми в Іспанії

Дуже поширений міф про те, що зареєструвати компанію на не громадян або нерезидентів Іспанії неможливо. Мовляв це одне з основних умов для можливості реєстрації фірми в Іспанії.

Це не відповідає дійсності, зареєструвати фірму можна і по тимчасовому номеру резидента (NIE provisional), отримати який не представляє абсолютно ніякої складності. За часом отримання тимчасового податкового номера резидента - досить швидка і проста адміністративна процедура.

Необхідно мати на увазі, що для легального функціонування компанії необхідна наявність адміністратора (керівника) з числа громадян або резидентів Іспанії. Нерезидент не може бути адміністратором іспанської фірми, так як він не може нести легальної відповідальності за діяльність фірми, якщо він не є фізичною або юридичною особою.

Але зареєструвати фірму цілком можливо, на початковій стадії, і без участі посередників-адміністраторів-номіналів. А коли компанія вже зареєстрована, можна буде ввести в неї, без непотрібної суєти і економічних витрат, свого довіреного адміністратора. Апостеріорі.

Поширеною помилкою засновників фірм, які не є резидентами Іспанії, є уявлення, ніби власник не може сам керувати своєю фірмою. Ця ідея з'явилася з подачі деяких недобросовісних асесоров-посередників і ретельно ними «культивувалася».

У чому тут полягає їх корислива «логіка»?

Мовляв, керуючий - це робота. А у нерезидента немає дозволу на роботу в Іспанії. З цього, нібито, слід, що він зобов'язаний найняти керуючого-іспанця і платити йому зарплату. Власник може і повинен оформити в банку свій підпис, як розпорядник фінансів нової фірми. Він має право підписувати будь-які комерційні контракти від імені своєї фірми, а також - що дуже важливо і трудові договори з персоналом. А, власне, керуючому більше нічого і не потрібно.

Єдине обмеження - нерезидент не може законно платити собі зарплату у власній фірмі і вести податкову звітність. Але він може отримувати дохід (або частина доходу) з прибутку підприємства, після сплати необхідних податків.

У цій статті ми детально, крок за кроком, розповімо про те, як відкрити свою фірму в Іспанії.

Крок №1

Запитуємо сертифікат про найменування вашої майбутньої фірми (Certificado Negativo de Denominación) на сторінці http://www.rmc.es/Deno_solicitud.aspx. «Негативним» такий сертифікат називається тому, що фактично вам повідомлять про те, що фірма з такою назвою поки не зареєстрована.

Тому в запиті слід вказувати 3 можливих назви (на випадок, якщо якесь із них зайнято). Сертифікат вам пришлють поштою протягом 3-5 робочих днів, при цьому затверджене найменування резервується за вами на 6 місяців (3 місяці на створення фірми плюс можливість продовження ще на 3).

Також можна замовити даний документ поштою або безпосередньо в Мадриді, проте через Інтернет - найбільш зручний варіант.

Крок №2

З сертифікатом про найменування фірми йдемо в будь-який банк (якщо у вас немає певних переваг, радимо при виборі звернути увагу на такі моменти, як умови кредитування, що стягуються комісії, близькість банку до вашого будинку або офісу, зручна веб-сторінка) і відкриваємо рахунок.

Тут відбудеться ваша перша серйозна інвестиція: потрібно покласти на рахунок 3006 євро - мінімальний статутний фонд (менше не можна за законом, більше - будь ласка, проте пам'ятайте про податок в 1%, який пізніше доведеться заплатити).

При цьому необхідно фізична присутність всіх засновників фірми (якщо їх декілька), тому що банк видає сертифікат про наявність рахунку і суми вкладу кожного пайовика в статутний фонд (Certificado del Desembolso Efectuado). Це другий обов'язковий документ, необхідний для нашого наступного кроку.

Крок №3

З перерахованими вище документами йдемо до нотаріуса. Крім ваших особистих даних, нотаріусу необхідно знати, чим буде займатися фірма і де вона буде розвивати свою діяльність, тому що ця інформація в обов'язковому порядку заноситься в нотаріальний акт про заснування підприємства (Objeto Social і Domiciliación Social), крім того, сюди ж заносяться дані про те, хто стане керівником фірми (Аdministrador), в разі, якщо співзасновників кілька.

Зразок нотаріального акту для вас може підготувати і адвокат, однак, якщо ваш варіант є стандартним, радимо оформити всі безпосередньо в нотаріальній конторі і не переплачувати. До речі, послуги останньої в цілому не нижче 350 євро (для орієнтиру). Цей етап у вас займе ще 3-4 дні.

Крок №4

З нотаріально завіреними актами про відкриття фірми йдемо в районне (згідно вашого поштового індексу) представництво Міністерства фінансів (Hacienda), або просто «податкову», (http://www.aeat.es) для того, щоб отримати тимчасовий NIF (Número de Identificación Fiscal - ідентифікаційний фіскальний номер).

Там же купується бланк для запиту 036 (вартість 2 євро), але ви можете його скачати і заповнити через Інтернет. Заодно ми вам радимо відразу вбити двох зайців і в тому ж бланку відразу внести наступні дані: інформацію про керуючого, співзасновників і їх долях, фіскальну адресу компанії, а також, якщо необхідно, зареєструватися як платники податків (Sujeto al IAE - Impuesto sobre las actividades económicas ).

Крок № 5

Податок на статутний капітал (ITP - Impuesto sobre transmisiones patrimoniales y actos jurídicos documentados) - в даний час скасований. Але необхідність подачі декларації залишилася.

Крок №6

Прямо звідти їдемо реєструвати нашу фірму в відділ запису комерційних актів (Registro Mercantil). Для цього надаємо оригінал нотаріального акту про створення фірми, який тут пробуде протягом 15 днів на реєстрації, плюс заповнений бланк і оплачуємо початковий реєстраційний збір.

Остаточна сума реєстраційного збору, яку треба буде сплатити при отриманні - в кожному випадку по-різному. Кроки 5 і 6 за вас може виконати нотаріальна контора - це особливо зручно, якщо у вас немає часу на переїзди, однак за часом буде набагато довше і обійдеться рази в 2 дорожче, ніж якщо Ви зробите це самі.

Крок №7

Після закінчення 15 днів ваші документи зареєстровані. Тепер можна отримати остаточний NIF (його номер співпаде з тимчасовим) і зареєструвати фірму в представництві Соціального страхування (на випадок, якщо у вас більше 2 співзасновників і наймані працівники). Також, в залежності від роду діяльності, можливо, знадобиться отримати ліцензію, але це вже окреме питання.

Реєстрація компанії в Іспанії.

Як відомо, будь-який іноземець може зареєструвати власну іспанську фірму без залучення жителя Іспанії в якості співзасновника, гаранта або директора, як це прийнято в багатьох інших країнах. Найпоширенішими видами іспанських підприємств є SL (товариства з обмеженою відповідальністю) і SA (акціонерні товариства). Мінімальний статутний капітал SL становить 3.005,06 євро, а SA - 60.101,21 євро.

Іноземці - нерезиденти Іспанії можуть вести деякі види економічної діяльності, зареєструвавшись як індивідуальні приватні підприємці. Дозволено реєструвати також індивідуальні підприємства, співзасновником яких є одна людина. Це відноситься як до товариствам з обмеженою відповідальністю, так і до акціонерних товариств.

До отримання дозволу на роботу іноземець не має права працювати на своїй фірмі (отримувати щомісячну зарплату), навіть якщо є одноосібним власником фірми. Однак законодавство дозволяє йому отримувати річний прибуток від діяльності фірми, на якій можуть працювати найняті ним співробітники.

Тому якщо іноземець планує сам працювати на власній фірмі, то йому необхідно отримати дозвіл на проживання з правом на роботу на території Іспанії. Також іноземні фірми можуть відкрити на території Іспанії своє представництво або заснувати дочірнє іспанське підприємство.

Першим кроком у створенні фірми є замовлення і реєстрація її назви. Цим займається центральний офіс Торгового реєстру, що знаходиться в Мадриді. Основним документом фірми є її статут, який зазвичай готують адвокати. Справа в тому, що в Іспанії прийнято відкривати фірми, які будуть займатися досить конкретними видами діяльності, а не так, як звикли багато іноземців, коли фірма може «займатися всім, що не заборонено законом». Це пов'язано також з тим, що деякі види діяльності суворо ліцензуються і, відповідно, їх діяльність суворо контролюється державою. До таких фірм, наприклад, відносяться туристичні агентства.

Іншою причиною звернення до адвоката є те, що будь-яка фірма повинна виконувати вимоги та інструкції безлічі міністерств і державних органів, тому існує безліч нюансів. Пам'ятайте, що нотаріус, до якого ви підете підписувати статутні документи фірми, запевняє лише підписи і не вдається до проблеми з вашими дозволами на роботу.

Якщо фірму відкривають резиденти Іспанії, мають постійні 5-річні Види на проживання і дозволу на роботу, проблем не виникає, але часто до нас приходять іноземці, що відкрили фірми, не розуміючи всіх тонкощів бюрократичної машини Іспанії. В результаті виявляється, що вони не мають права працювати на своїх власних фірмах, так як їх Види на проживання мають ряд обмежень.

Також необхідно отримати тимчасовий податковий номер для фірми і оплатити 1% -вий податок на статутний капітал підприємства і дати оголошення в Офіційний бюлетень Торгового реєстру про відкриття вашої фірми і подати всі документи в Торговий реєстр на внесення даних про нову фірму в державні архівні книги.

Це займає приблизно 2 тижні. Потім слід знову звернутися до податкових органів і відділення соціального страхування для внесення тепер уже повністю зареєстрованої фірми в їх базу даних. Якщо ви звертаєтеся до адвоката або хестору, то документи на зареєстровану фірму отримуєте в комплекті з юридичним і поштовою адресою, постійним податковим номером, квитанцією про оплату 1% -ного податку на статутний капітал і т.д.

З моменту рішення відкрити фірму до закінчення реєстрації проходить 30 днів, потім фірма може почати працювати, а можна її «заморозити» на будь-який час, пам'ятаючи тільки про щорічний звіт. Реально фірма може почати працювати, але з обмеженнями (не можна наймати співробітників, у повноцінному рахунок фірми, проводити імпортно-експортні операції) через 7-10 днів після рішення відкрити фірму. Майте на увазі, що будь-яка іспанська фірма (діюча, «спляча», «заморожена») зобов'язана один раз на рік подати річний звіт в податкову службу і копії своїх бухгалтерських книг (баланси і т.п.) в Торговий реєстр.

Загальна вартість цих робіт становить приблизно 450 євро, половина з яких - оплата послуг Торгового реєстру, послуги нотаріуса, покупка спеціальних бланків, прошивка бухгалтерських книг і т.д. Податок на прибуток малих підприємств на сьогодні складає 20-25% і залежить від величини фірми (числа працівників, обороту фірми і т.д.). Оплачується один раз на рік в липні.

Діюча фірма зобов'язана щоквартально звітувати перед податковими органами по оплаті податку на додану вартість - ПДВ, прибуткового податку на працівників фірми і деяких спеціальних податків, наприклад, податку на оренду приміщень і т.д. Щомісяця оплачується соціальне страхування працівників фірми, що включає в себе пенсійні відрахування, відрахування на право отримання посібників з безробіття, безкоштовне медичне освіту, страхування від нещасних випадків на виробництві і т.д.

Справами будь діючої фірми займаються, як правило, два фахівця: сontable і laboral.

Перший це бухгалтер, його гонорар залежить від величини документообігу (кількості фактур), а зовсім не від грошового обороту фірми. Він займається подачею всіх податкових звітностей, декларацій і т.п. Середня ставка - 100-300 євро на місяць і залежить від конкретної фірми і виду її діяльності.

Другий (laboral) займається розрахунком зарплат, соцстраху, прибуткових податків працівників, контрактами на роботу і т.п., в тому числі директора фірми. Гонорар цього фахівця залежить від числа працівників і частоти їх змінюваності, так як, відповідно до закону, будь-якого працівника необхідно оформити на роботу (укласти контракт, зареєструвати і т.д.) і після закінчення трудових відносин звільнити (звільнення або за власним бажанням) , зробити розрахунок вихідної допомоги, підготувати кілька сертифікатів і т.д.

Слід пам'ятати, що існує дуже велика різниця між "свіжоспеченим" підприємством і налагодженим успішно бізнесом. В тому і іншому випадку при запиті візи претендента на резиденцію в Іспанії (Visado para residir en Espana) в якості працівника власного підприємства (trabajador por cuenta propia) необхідний відповідний дозвіл Міністерства праці Іспанії.

Відповідно Міністерство праці в свою чергу запросить документи, що підтверджують регулярну і своєчасну сплату податків Вашим підприємством. Через відсутність, будь - якої, діяльності, для нового підприємства такі довідки пред'явити досить проблематично.

Крім того, для новоствореного підприємства, потрібно пред'явити бізнес - план, завірений якимись уповноваженими органами і засоби на його здійснення.

Є компанії, які з радістю готові скласти бізнес-план і навіть запевнити його в органі місцевої влади, але чи матиме цей план належне дію, при отриманні потрібної візи, не знає ніхто. Крім того, щоб Ваш бізнес-план став користуватися "популярністю" у місцевої влади, мабуть, будуть потрібні гроші чималі.

Інша справа, якщо Ваш бізнес це справа склалося, що приносить дохід і регулярно поповнює Іспанську казну. Не завадить і створення двох або трьох робочих місць зайнятих іспанцями. У цьому випадку Ваші шанси надзвичайно великі. Особливо, якщо посада, на яку Ви претендуєте, буде нереальна для будь-якого іспанця. Наприклад, перекладач з української, білоруської та удмуртської мов.

Далі наведемо приблизний перелік документів запитуваних на отримання Visado para residir en Espana або по - іншому Visado de residencia.

Не варто покладатися повністю на цей список, так як оголошення в консульстві Іспанії говорить: "Зацікавлені в візі для постійного проживання в Іспанії, повинні персонально прийти до Генерального Консульства Іспанії в годинник з 8:30 до 13:30 з понеділка по п'ятницю, де їх проінформують про документації, яку потрібно буде представити в кожному конкретному випадку окремо ".

- Бланк прохання у встановленій формі заповнений і підписаний з двома фотографіями.

- Довідка з органів внутрішніх справ про відсутність кримінального минулого і сьогодення, перекладена і завірена в посольстві Іспанії.

- Закордонний паспорт з терміном дії перевищує запитуваний мінімум на три місяці (у разі якщо маєте 2 закордонні паспорти потрібно надати їх обидва) + копія сторінок закордонного паспорта, де фігурують персональні дані прохача.

- Копія всіх сторінок громадянського паспорта.

- Медична страховка від усіх ризиків з покриттям не менше 30 000 $ на весь запитуваний період.

- Медична довідка за встановленою формою термін давності не менше 3-х місяців.

- Економічні або професійні гарантії прохача, довідки про обмін валюти, дипломи.

- У разі діючого підприємства: запрошення на роботу Вашого Іспанського підприємства з детальним описом здійснюваної діяльності та зазначенням імені, прізвища, посади підписала запрошення (в разі якщо він не іспанець, потрібно додати копію його карти резидента).

- У разі нового підприємства: бізнес - план завірений якимись компетентними органами в Іспанії і підтвердження наявності коштів на його здійснення.

- Дозвіл Міністерства праці Іспанії на зайняття посади.

- Персональні економічні гарантії з розрахунку мінімум 50 $ на кожен день перебування в Іспанії. Наявність житла істотно знижує цю ставку. У разі наявності житла необхідно пред'явити Ескрітуру (Escritura Publica), довідку з реєстру власності Nota Simple Informatlva взяту не пізніше 3 - х місяців по тому, certificado de empatronamiento з мерії (термін придатності 3 місяці).

Не менше двох копій всіх перерахованих документів, запевнити їх можна там же в Консульстві.

Види і форми підприємств в Іспанії

За законодавством Іспанії, підприємництвом можна займатися як зі створенням юридичної особи, так і без його створення (в даному випадку не сплачується податок на прибуток, а сплачується лише прибутковий податок).

Існують три форми реєстрації фізичних осіб, які займаються підприємницькою діяльністю:

• Індивідуальний підприємець, кількість - членів 1;

• Повне товариство, кількість членів - мінімум 2;

• Громадянське суспільство, кількість членів - мінімум 2.

Для всіх трьох форм встановлено:

• відсутність мінімального капіталу;

• необмежена відповідальність;

• пряме оподаткування - прибутковий податок з фізичних осіб.

Юридичні особи реєструються в формі:

Комерційні суспільства:

Колективне суспільство, кількість членів - мінімум 2, мінімальна сума статутного капіталу не встановлено, відповідальність - необмежена, оподаткування - податок на прибуток підприємств;

Товариство з обмеженою відповідальністю, кількість членів - мінімум 1, мінімальна сума статутного капіталу - 3.006 EUR, відповідальність обмежена статутним капіталом, оподаткування - податок на прибуток підприємств;

Відкрите суспільство, кількість членів - мінімум 1, мінімальна сума статутного капіталу - 60.102 EUR, відповідальність обмежена статутним капіталом, оподаткування - податок на прибуток підприємств.

Спеціальні комерційні суспільства:

Трудова громада, кількість членів - мінімум 3, мінімальна сума статутного капіталу - 60.102 (SAL) EUR, або 3.006 (SLL), відповідальність обмежена статутним капіталом, оподаткування - податок на прибуток підприємств (спеціальний режим);

Кооперативне товариство, кількість членів - мінімум 3, мінімальна сума статутного капіталу обмовляється Статутом товариства, відповідальність обмежена статутним капіталом, оподаткування - податок на прибуток підприємств;

Суспільство взаємної гарантії, кількість членів - мінімум 150, мінімальна сума статутного капіталу 1.803.037 EUR оподаткування - податок на прибуток підприємств.

Порядок реєстрації

Укладається договір з Aсессором / Gestoria (економічним юристом) на ведення справ фірми;

Вибирається три варіанти назви фірми і через асесора, або самостійно прямують до центрального реєструючий орган (м Мадрид). Назви розташовуються згідно перевагу в порядку убування. Термін очікування відповіді приблизно місяць. Дозвіл на використання найменування компанії дійсно протягом двох місяців;

За реєстрацію імені компанії відкривається накопичувальний рахунок в іспанському банку і на знову відкритий рахунок вноситься повна сума, декларована передбачуваним Статутом компанії;

Підготовлений спільно з асессором Статут створюваного суспільства, засвідчується у присутності всіх членів нотаріусом;

Виготовляється печатку фірми (бланки, візитні картки і інша атрибутика фірми виготовляються на розсуд членів суспільства;

Засвідчений Статут товариства направляється на реєстрацію в Торгову палату Іспанії для внесення підприємства до єдиного державного реєстру та в фіскальні органи для отримання податкового номера (CIF), а при необхідності і в ліцензуючі органи.

Знову зареєстрована фірма може приступати до роботи після закінчення реєстрації в вищевказаних органах.

Продаж готового бізнесу в Іспанії

Разом з відкриттям нової компанії, в Іспанії практикується і продаж готового бізнесу. Найбільшим попитом користуються готові форми бізнесу, такі як: готелі, ресторани, бари, магазини, кафе, дискотеки, приміщення в торгових комплексах, окремі ділянки землі під будівництво готелів, апартаментів, квартир і т.д.

Для придбання готового бізнесу, необхідно:

• Підібрати необхідні об'єкти, які визначаються сектором ринку, як функціонують, зі своїм пакетом «клієнтів», так і в нових перспективних напрямках;

• Отримати необхідну документацію даного підприємства про поточну діяльність;

• Зробити розрахунок рентабельності підприємства;

• У разі необхідності банківського кредиту, провести розрахунок окупності кредиту;

• У разі необхідності банківського кредиту підготувати пакет документів і отримати кредит до 70% від оціночної вартості об'єкта;

• Повністю оформити покупку підприємства з отриманням ескрітури (документа про наявність прав власності) і зареєструвати у всіх офіційних органах (нотаріус, податкове управління, регістр, і т.п.).

Бізнес в Іспанії може бути, як придбаний у власність, так і взятий в оренду.

Загальна характеристика Акціонерного товариства

Sociedad Anónima (SA), може бути створене однією особою або складатися з однієї особи, у разі придбання одним акціонером усіх акцій товариства.

Мінімальний статутний капітал SA повинен становити не менше 60 102 €, при цьому до моменту реєстрації товариства повинно бути сплачено не менше 25 відсотків номінальної вартості кожної розміщеної акції.

Учасники товариства не відповідають за його зобов'язаннями.

Статутні документи товариства повинні містити такі відомості:

• повне та скорочене фірмові найменування товариства;

• мета і вид діяльності;

• термін існування суспільства;

• дату початку комерційних операцій;

• місце знаходження товариства;

• розмір статутного капіталу товариства: кількість, категорії (звичайні, привілейовані) акцій і типи привілейованих акцій, що розміщуються суспільством;

• розмір неоплаченої частини статутного капіталу товариства: форму і максимальний термін для оплати;

• структуру органу управління товариства та подання перед третіми особами;

• порядок підготовки і проведення загальних зборів акціонерів: терміни і форма;

• форму прийняття рішень.

Орган управління товариства.

Керівництво поточною діяльністю товариства і представництво перед третіми особами здійснюється або одним адміністратором, або радою, що складається як мінімум з трьох адміністраторів.

Орган управління несе відповідальність за дії від імені товариства без відповідної довіреності. Для заняття посади адміністратора необхідно відповідати наступним характеристикам:

• Володіти дієздатністю відповідно до цивільного законодавства (статус акціонера не обов'язковий).

• Чи не притягуватимуться до адміністративної та кримінальної відповідальності.

SA є найбільш придатною формою для створення "великих підприємств", в зв'язку з чим, правове регулювання ускладнено в порівнянні з іншими господарськими товариствами.

Загальна характеристика Товариства з обмеженою відповідальністю

Sociedad de Responsabilidad Limitada (SL) також як Sociedad Anonima (SA) може бути засноване однією особою, яка стає його єдиним учасником.

Мінімальний статутний капітал SL повинен становити не менше 3.006 € і повинен бути сплачений повністю на момент реєстрації товариства. Слід зазначити, що учасники SL також як і в SA не відповідають за його зобов'язаннями.

Статутні документи товариства повинні містити такі відомості:

• повне та скорочене фірмові найменування товариства;

• мета і вид діяльності;

• дату завершення діяльності;

• місце знаходження товариства;

• розмір статутного капіталу товариства, розмір і номінальна вартість частки кожного учасника;

• структуру органу управління товариства.

У будь-якому випадку, наша наполеглива рекомендація заздалегідь проконсультуватися з кваліфікованим адвокатом з усіх питань установи та подальшої реєстрації компанії в Іспанії. Витрачені на консультацію гроші повернутися Вам сторицею - можливі витрати на сплату адміністративних штрафів та інших санкцій будуть куди значніше, ніж гонорар адвоката за консультацію.